49. Peña Flamenca Triana – koncerty 2-3 czerwca w PJATK

49. Peña Flamenca Triana
Gloria del Rosario & Alberto Selles & Manuel Pajares

2 i 3 czerwca 2023 r.
Piątek i Sobota godz. 19.00
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
ul. Koszykowa 86

Bilety: 100/80 PLN
Rezerwacje: arturo@triana.pl (lepsze miejsca) oraz kupbilecik.pl (sprzedaż automatyczna)

Gloria del Rosario – taniec
Alberto Selles – taniec
Manuel Pajares – śpiew flamenco
Arturo El Polaco – gitara flamenca
Marta Robles – taniec

Projekt Peña Flamenca Triana ma charakter cyklicznych koncertów, podczas których publiczność ma szansę posłuchać i obejrzeć zaproszonych z Hiszpanii artystów, reprezentujących różne pokolenia i nurty artystyczne.

Po ostatniej awangardowej odsłonie peñi z Cristiną Hall wracamy do flamencowego mainstreamu. Zaprosiliśmy artystów młodego pokolenia, którzy nadają w tej chwili ton na hiszpańskiej scenie flamenco, łącząc tradycję z młodzieńczą świeżością i profesjonalizm ze spontaniczną radością tworzenia.

Gloria del Rosario – wschodząca gwiazda tańca flamenco. Ma 27 lat i gruntowne wykształcenie taneczne. Ukończyła Conservatorio Profesional de Danza w Sewilli, a potem kontynuowała naukę w Centro Andaluz de Danza. Równolegle do tych studiów zdobywała szlify w sewilskich tablaos takich jak: La Flamenquería, El Patio Sevillano czy Los Gallos. Od 2018 roku jest tancerką prestiżowego zespołu Ballet Flamenco de Andalucía, kierowanego obecnie przez Ursulę Lopez. W 2019 była w półfinale Narodowego Konkursu Tańca Flamenco w Kordobie, gdzie szczególnie wyróżniła się wspaniałym tańcem por guajiras. Natomiast tańcem por tarantos zdobyła pierwsza nagrodę w Concurso de Baile Flamenco Villa Rosa w 2018 r

Alberto Selles – wybitny hiszpański tancerz, urodzony w San Fernando – rodzinnym mieście samego Camarona de la Isla. Od dziecka pobierał nauki tańca flamenco, najpierw w rodzinnym mieście, potem w pobliskim Jerez de la Frontera, a następnie w Sewilli jako stypendysta Fundacji Cristiny Herren. W wieku 16 lat wygrywa dwa ważne konkursy młodych talentów (Concurso de Arte Flamenco Ciudad de Ubrique, Concurso de Baile Flamenco de la ciudad de Huelva), a jako 19-latek prezentuje swój pierwszy autorski spektakl taneczny w Real Teatro de las Cortes de San Fernando.

Wszystkich nagród zdobytych przez Alberto nie będziemy wymieniać, ale warto zaznaczyć, że w 2014 roku, gdy na Festiwalu Flamenco w Jerez de la Frontera zaprezentował swój spektakl „Las campanas del olvido”, festiwalowe jury przyznało mu tytuł „Rewelacji Festiwalu” (Premio Artista-Revelación). Ostatnim osiągnięciem Alberta była nagroda za najlepszą choreografię grupową w najważniejszym konkursie choreograficznym w Hiszpanii w 2020 r. (el 1er premio 29o CERTAMEN DE COREOGRAFÍA DE DANZA ESPAÑOLA Y FLAMENCO 2020).

Obecnie Alberto Selles mieszka w Sewilli i występuje z własnym zepołem (Compañía Flamenca Alberto Selles) oraz na zaproszenie innych artystów. Na stałe koncertuje z grupa taneczną Estévez/Paños Cía oraz wybitnym śpiewakiem flamenco – Arcangelem.

Manuel Pajares rozpoczął swoją karierę sceniczną w wieku 14 zakładając wraz z grupą przyjaciół zespół flamenco „ Agua Fresca” w rodzinnym mieście Badajoz. Jak wielu młodych artystów, aby utorować sobie drogę do kariery, startuje w konkursach. Nie każdemu jednak dane jest wygrywać, a tymczasem Manuel Pajares ma na swoim koncie cała listę zwycięstw, m.in. SUMA FLAMENCA de Madrid (2014), EL GALLO de MORÓN (2014) , Premio por SOLEARES y Premio NARANJITO de Triana en SEVILLA(2015), Premio al Cantaor joven en CHICLANA (2012), LLERENA (2014),Arroyo de la Luz, MELON DE ORO de Lo Ferro, Murcia (2016).

Ze względu na znakomite poczucie rytmu jest cenionym śpiewakiem 'pa tras’ czyli w akompaniamencie do tańca. Dzięki temu jest rozchwytywany przez zespoły taneczne oraz tablaos, bo tam biegłość rytmiczna, dynamika, umiejętność improwizacji i refleks są szczególnie ważne. Z kolei bogaty repertuar i piękny głos pozwalają mu na równoległą karierę solową.

Manuel Pajares mieszka i występuje na zmianę w Sewilli i rodzinnym Badajoz. Należy do głównych postaci świata artystycznego swojego regionu – Extremadury i ma ogromny wkład w promowanie lokalnych odmian flamenco – flamenco extremeño. Przykładem tej działalności będzie fakt, że Manuel nagrał autorskie wykonanie hymnu Extrenmadury w wersji flamenco por bulerías. W 2015 nagrał płytę p.t. EXTREMAJONDURA zawierającą tradycyjne pieśni z rodzinnego regionu.

Artystom towarzyszyć będzie znakomity flamencowy duet: gitarzysta Arturo El Polaco oraz tancerka Marta Robles. Są oni twórcami i gospodarzami cyklu Peña Flamenca Triana, w ramach której Warszawę odwiedzają wybitni artyści flamenco wnosząc energię, piękno i radość.

Od kilku lat patronem projektu jest Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, więc aula PJATK co jakiś czas rozgrzewana jest do czerwoności przez ogniste flamenco, a ściany budynku słyszały już nie jedno „¡ole!”. Aula PJATK ma wznoszącą się widownię, co zapewnia doskonałą widoczność ze wszystkich miejsc na sali.