Marta Dębska

By 29 listopada 2017Instruktorzy

Marta Dębska (pseudonim artystyczny Marta Robles)– założycielka i szefowa szkoły TRIANA; tancerka, choreograf i doświadczona instruktorka tańca. Solistka i jedna z założycielek grupy LOS PAYOS.

Flamenco zajmuje się od 1991 roku, a od 1995 roku regularnie szkoli się w Hiszpanii. Jest uczennicą najznakomitszych tancerzy flamenco, takich jak El Torombo, Alicia Marquez, Manuel Betanzos, Angeles Gabaldon, Fuensanta La Moneta czy Belen Maya.

Jako instruktor tańca flamenco pracuje od 1995 r. Przez lata prowadziła zajęcia w Studio Flamenco przy LO im. Cervantesa oraz w Studio Taneczno-Aktorskim przy Szkole Baletowej w Warszawie. Od 2004 r. prowadzi własną Szkołę Tańca Flamenco TRIANA. Stale współpracuje z licznymi szkołami flamenco w różnych miastach Polski, prowadząc warsztaty i kursy intensywne.

Spod jej skrzydeł wyszło wiele tancerek, które obecnie zajmują się tańcem flamenco profesjonalnie. Marta jest bardzo oddana pracy dydaktycznej, nieustannie wynajduje nowe sposoby na przekazywanie wiedzy i rozbudzenie naturalnego potencjału swoich uczniów. Uważa, że taniec flamenco jest drogą rozwoju osobistego, odkrywaniem swoich mocnych punktów i przełamywaniem słabości. Dlatego też na zajęciach dba nie tylko o to, by poprawnie wykonywać kroki, ale też by szukać w tańcu spełnienia artystycznego niezależnie od poziomu zaawansowania.

Uczennice Triany o zajęciach Marty:

Marta to flamenkowy żywioł, olbrzymia wiedza i doświadczenie. Mobilizuje do zdrowego wysiłku i przekraczania barier w ciele i głowie. Jej intuicyjne podejście do nauki tańca owocuje efektami, które na zawsze z Tobą zostaną.”

U Marty odkrywamy nasze pokłady energii. Jest żywo, dynamicznie i ambitnie. Taniec musi mieć wyraz i nieść za sobą treść.”

Marta : u niej musimy po prostu (sic!) stanąć na wysokości zadania, co czasami boli, ale też porywa i motywuje… „

Zajęcia z Martą to cotygodniowy zastrzyk energii i inspiracji, taki promyk andaluzyjskiego słońca w Warszawie.”

Na zajęciach pracujemy nad techniką tańca, często wyciskając siódme poty, ale też nad interpretacją i rozumieniem muzyki. Nie brakuje nawet wspólnego śpiewania! Marta jest też świetnym i cierpliwym pedagogiem, a przygotowane przez nią choreografie są przepiękne i z dumą prezentujemy je na corocznych koncertach.”

„Marta jako instruktorka skłania do poszukiwania naturalności i głębi ruchu, jego samodzielnej interpretacji i dostosowania do własnego ciała. Zajęcia u niej to nie tylko praca nad techniką i precyzją w tańcu, ale też poznawanie swojej tanecznej osobowości.”

Marta przywiązuje dużą wagę do szczegółów, które naprawdę robią różnicę. Jej zajęcia są dynamiczne i można na nich odnaleźć własną kobiecość w tańcu.”

Marta z każdego jest w stanie wycisnąć pot i wyzwolić taki ruch ciała, o jakim nawet nie marzył.”