„Esencja flamenco” – warsztaty z Elżbietą Moszczyńską

„Esencja flamenco – taniec poza choreografią”
Co sprawia, że flamenco jest tak niesamowite? Że tak wyróżnia się na tle innych gatunków tańca? Co sprawia, że oni – Andaluzyjczycy mają w sobie tę moc i ten ogień, których nam brakuje? Niby wykonujemy te same ruchy, tańczymy te same choreografie, ubieramy się w falbaniaste suknie, a jednak czujemy, że istnieje jakaś nieuchwytna różnica.
Kultura, w której się wychowujemy, kształtuje nasz stosunek do ciała, nasz sposób poruszania się i naszą formę obecności w świecie. I ta nasza forma obecności w świecie manifestuje się właśnie w tańcu. Metoda stworzona przez Elę Moszczyńską polega na zrozumieniu energetycznego sensu rytmu i ruchu flamenco jako języka, którym trzeba władać spontanicznie, aby był żywy i służył komunikowaniu znaczeń. W ten sposób możemy dotrzeć do esencji flamenco – energetycznej i duchowej, która nadaje temu tańcowi tak bogaty i silny wyraz artystyczny.

„Esencja flamenco – taniec poza choreografią” – warsztat, na którym będziemy odkrywać kody kulturowe i pierwotne znaczenia zawarte w tańcu flamenco. Ich zrozumienie jest niezbędne, aby taniec flamenco wykonywany przez obcokrajowców miał sens, aby nie był sekwencją wyuczonych kroków, tylko by niósł głębszy przekaz metafizyczny i pozwalał na doświadczanie prawdziwego katharsis.

Elżbieta Moszczyńska – tancerka, terapeutka i kulturoznawca od lat 90-tych mieszkająca w Sewilli. Pionierka ruchu flamenco w Polsce, związana niegdyś z alternatywnymi środowiskami artystycznymi Wrocławia, Warszawy i Krakowa.
Lata spędzone w Andaluzji poświęciła na zgłębianie różnic kulturowych między Polską a Hiszpanią oraz analizowanie fenomenu flamenco od strony symbolicznej i energetycznej. W centrum jej uwagi zawsze pozostawała improwizacja jako najwspanialsza forma ekspresji artystycznej. Poszukując klucza do zrozumienia tego zjawiska, szkoliła się w różnych technikach terapii alternatywnej: choreoterapii, medytacji, praktykach szamańskich, etc. Na tej podstawie stworzyła własną metodę pracy z ciałem i umysłem, którą propaguje wśród osób zainteresowanych samodoskonaleniem, a w szczególności wśród tancerzy i aktorów, którym zależy na odblokowaniu swego twórczego potencjału. Spod skrzydeł Elżbiety Moszczyńskiej wyfrunęła jedna z najciekawszych współczesnych tancerek flamenco – Leonor Leal, która dzięki tej metodzie rozwinęła swój indywidualny styl tańca i pchnęła swą karierę na zupełnie nowe tory.

Jak będą wyglądać te warsztaty?
Zajęcia trwają trzy godziny. Na początku będzie wprowadzenie teoretyczne w formie krótkiego wykładu prowadzonego przez Elę Moszczyńską. Następnie przejdziemy do ćwiczeń ruchowych i oddechowych, które wykonuje się w stanie głębokiego skupienia. Jest to niejako medytacja w ruchu i medytacja w rytmie – w compasie flamenco. Na koniec doświadczenia z medytacji przenosimy na konkretny taniec. Będzie to sekwencja najbardziej podstawowych ruchów „por tangos” lub „por solea” przygotowana przez Martę Dębską. Wspólnie z Elą omówimy wszystkie te ruchy od strony ich energetycznego i symbolicznego znaczenia, a następnie podczas gdy my będziemy tańczyć, Ela będzie indywidualnie nas korygować i odblokowywać.

Warsztaty ESENCJA FLAMENCO są dostępne w dwóch formach :

 • blok niedzielny skierowany są przede wszystkim do osób spoza Warszawy, które chciałyby poznać metody pracy Elżbiety Moszczyńskiej. Polecamy połączenie tego kursu z kursem MOJE CIAŁO-JEDNA CAŁOŚĆ, który odbędzie się tego samego dnia w godzinach popołudniowych.
 • blok trzydniowy złożony z trzech trzygodzinnych spotkań od poniedziałku do środy pozwoli na pogłębioną pracę, której celem jest przebudowa błędnych wzorców ruchowych i psychologicznych i nadanie ciału nowej formy energetycznej.CENNIK:
  Cena warsztatów:
 • blok niedzielny
  *przy wpłacie do 7 czerwca – 220 zł.
  *przy wpłacie po 7 czerwca – 240 zł.
  *pakiet niedzielny „Esencja flamenco”+”Moje ciało” – 380/420 zł. (w zależności od terminu wpłaty)
 • blok trzydniowy
  przy wpłacie do 7 czerwca – 400 zł.
  * przy wpłacie po 7 czerwca – 440 zł.
 • blok czterodniowy:
  * pakiet „Moje ciało” (niedziela)+”Esencja flamenco”(pon-śr) 580/620 zł.
  zapisy:
  flamenco@triana.pl